EN

PSIANKA CZARNA

Rodzina: psiankowate (Solanaceae)

Nazwy ludowe i potoczne: czarcie kulki, czarci kartofel, psie jagódki, psinki

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, wymarzająca. Występuje powszechnie w całej Polsce. Roślina z rodziny psiankowatych, co stwarza ryzyko fitosanitarne dla m.in. ziemniaka i pomidora.


MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) gęsto omszona, 7–15 mm, grubości ok. 1 mm, zielona, czasem fioletowa. Liścienie rombowate lub jajowate, z klinowato zaostrzonym szczytem, przy nasadzie zaokrąglone, długości 5–10 mm i 2–4 mm szerokości, na bardzo krótkim na ogonku (1–2 mm), blaszki liścieni nagie, z wierzchu zielone, pod spodem często fioletowo nabiegłe.

Starsza roślina: nie tworzy typowej ani pozornej rozety, ale nad liścieniami nie tworzy się epikotyl (część nadliścieniowa pędu).

Łodyga: graniasta, tępo kanciasta, dołem z małymi szczecinkami skierowanymi ku górze, od dołu rozgałęziona. Osiąga długość do 60 cm (najczęściej 20–30 cm).

Liście na łodydze: rombowate, jajowate, eliptyczne, odlegle ząbkowane, czasem całobrzegie, o klinowatej nasadzie, na ogonku długości ok. połowy blaszki, ustawione na łodydze skrętolegle.

Korzeń: palowy, dość cienki, silnie rozgałęziony na całej długości, osiąga głębokość od kilku do 20–30 cm.

Kwiaty: skupione w podbaldaszki, białe lub kre-mowe, żółtawe, dość duże (ok. 10 mm średnicy), pięciopłatkowe.

Owoc: czarna jagoda, o średnicy ok. 5–8 mm.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: (5-proc. spadek plonu) w buraku – 0,5 szt./m2. Szkodliwa także w kukurydzy, warzywach, a ostatnio w soi. W płodozmianie z ziemniakami jest niebezpieczna ze względu na przenoszenie chorób pomiędzy sezonami (choroby bakteryjne i wirusowe).

Stosowanie Zwalczanie
Zboża ozime Faworyt 300 SL
Rzepak Faworyt 300 SL
Kukurydza Recosar 960 EC, Tezosar 500 SC, Juzan 100 SC, Halvetic
Uprawy sadownicze Halvetic
Inne uprawy Recosar 960 EC
Burak cukrowy Faworyt 300 SL
Ściernisko Halvetic

Stosowanie/Zwalczanie