EN

OWIES GŁUCHY

Rodzina: wiechlinowate (Poaceae)

Nazwy ludowe i potoczne: owsik, owies dziki, owies czarny, owiesik, owies chodzący

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, czasem zimująca. Pospolity w całej Polsce chwast upraw łanowych, szczególnie jarych oraz szerokorzędowych.


MORFOLOGIA


Siewka: pierwszy liść równowąski, o płaskiej blaszce liściowej z wyraźnie widocznym unerwie-niem, długości od 70 do 70 mm i szerokości do 4–5 mm, blaszka z brzegu u dołu rzadko odstająco owłosiona. Pochwa pierwszego liścia prążkowana, zwykle odstająco owłosiona, 20–25 mm długości. Języczek błoniasty długi. Kolejny liść podobny do pierwszego, jednak większy.

Roślina rozkrzewiona: kolejne liście o owłosionych pochwach i długim, błoniastym języczku i owłosionych pochwach. Ponieważ kiełkuje naj-częściej wiosną, to nie wytwarza licznych rozgałęzień i szybko strzela w źdźbło.Źdźbło: okrągłe w przekroju, grube, o wyraźnych kolankach. Osiąga wysokość do 150 cm (zwykle 60–120 cm).

Liście na źdźble: płaskie, równowąskie, 5–12 mm szerokości. Języczek błoniasty, długi. Pochwy liściowe górnych liści najczęściej nagie i gładkie.

Korzeń: wiązkowy, z licznymi korzeniami przybyszowymi. Osiąga głębokość do ok. 15–30 cm.

Kwiaty: zebrane w wiechy o długości 20–30 cm, czasem nawet 40 cm, silnie rozpierzchłe, o gałązkach długości do 10 cm. Kłoski zwykle trzykwiatowe, duże. Plewy długości 25 mm, zwykle obejmują cały kłosek. Plewka dolna z kępką rudych, szczeciniastych włosków, do 5 mm długości oraz z długą, 4-centymetrową, zgiętą kolankowato ością.

Owoc: ziarniak, wydłużony (10–15 mm długości i 23 mm grubości), przypomina ziarniak owsa siewnego, jest jednak szorstko owłosiony, najczę-ściej rudy lub brązowy.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: 10 roślin na m2 – 10-proc. spadek plonu, 50 szt./m2 – 30-proc. spadek plonu, 100 szt./m2 – całkowita redukcja plonu. Groźny chwast w całej Polsce, szczególnie w uprawach jarych (szerokorzędowe i łanowe). Ze względu na wytwarzanie długowiecznych nasion oraz zdolność do kiełkowania z różnych poziomów głębokości, ma tendencję do pojawiania się w momentach najmniej spodziewanych. Nie ma możliwości jego chemicznego zwalczania w owsie siewnym.

Stosowanie Zwalczanie
Zboża jare Fenuxar 69 EW, Sarfenox 69 EW
Rzepak Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Uprawy warzywnicze Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Burak cukrowy Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Ziemniak Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC

Stosowanie/Zwalczanie