EN

BODZISZEK DROBNY

Rodzina: bodziszkowate (Geraniaceae)

Nazwy ludowe i potoczne: dziobek, mały bodziszek, tańcówka

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, nie wymaga jarowizacji, czasem dwuletnia. Bardzo pospolity chwast polny gleb próchnicznych i gliniastych, poboczy i zarośli.


MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) dołem nieowłosiona, u góry omszona, 10 mm, grubości 0,5–1 mm, czerwonawa lub brunatna. Liścienie zielone, o charakterystycznym nerkowatym kształcie, 4–6 mm długości, 7–10 mm szerokości, z nerkowatą nasadą, a na szczycie z drobnym guzkiem w małym wcięciu, wyraźnie widoczny nerw główny liścienia, na długim ogonku (2–3 razy dłuższym niż blaszka).

Rozeta: pierwsze liście właściwe pojawiają się tuż nad liścieniami i tworzą rozetkę. Pierwsze liście o średnicy ok. 1–2 cm okrągłe lub nerkowate, dłoniasto klapowane. Klapy pierwszych liści okrągłe lub odwrotnie jajowate, z zaokrąglonym szczytem. W kolejnych liściach klapy trójzębne. Liście na stosunkowo długich ogonkach (4–5 razy dłuższe od blaszki). Liście z obu stron owłosione.

Łodyga: z krótkim owłosieniem i włoskami gruczołowymi w górnej części, rozgałęziająca się, rozesłana lub podnosząca. Osiąga wysokość do 60 cm (zwykle 20–30 cm).

Liście na łodydze: na długich ogonkach, w zarysie okrągłe lub nerkowate, dłoniasto dzielne, z 5–9 klapami, z obu stron owłosione.

Korzeń: palowy, cienki, z licznymi korzeniami bocznymi na całej długości, osiąga do 30 cm głębokości.

Kwiaty: zebrane w baldach prosty, różowe lub nie-bieskofioletowe, o symetrii promienistej, na dość długich szypułkach, pięciopłatkowe, o średnicy 3–4 mm.

Owoc: rozłupnia z przylegającymi włoskami, z charakterystycznym dziobem.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: brak oficjalnych. Gatunek bardzo powszechny, ale łatwy do zwalczania dzięki szerokiemu spektrum skutecznych herbicydów. Jeśli przerasta łan, może utrudniać zbiór roślin i pogarszać warunki fitosanitarne.

Stosowanie/Zwalczanie